İtb Danışmanlık

SGR Belgesi

SGR Belgesi , diğer bir adıyla Devlet Kayıt Belgesi , ürünlerin geçmiş procesedürlerinde düzgün hijyenik ve üye devlet toprakları üzerinde kurulmuş epidemiyolojik ve hijyenik şartlara uygunluğunu tescil eden belgenin adıdır.

1 Temmuz 2010 sayılı konun ile Ürün devlet kayıt belgesi ismi Ürünlerin Sağlık Güvenlik Belgesi olarak değiştirilmiş ve Gümrük Birliği üye devletlerince yürürlüğe sokulmuştur.

SGR Belgesi üye devletlerin yetkilendirmiş olduğu kurumlar tarafından verilebilmektedir. Rusya Federasyonu , bu işlevi Tüketici Hakları Koruma Denetleme Federal Servisi ve İnsan sağlığı örgütüne devretmiştir. Rospotrebnadzor ) .

Devlet kaydına tabi olan Ürünler

Devlet Kayıt Sertifikası ( SGR Belgesi ) ‘na tabi olan ürünler Gümrük Birliği sınır ve Gümrüklü saha sıhhi ve epidemiloyojik gözetime tabi ürünler ürünler listesinde tanımlanmıştır.

Bu liste ürünlerin hangi sıhhi güvenlik onay çeşitine göre özel ürünler için ayarlanabilir hangi Gümrük Birliği teknik düzenlemelere tabi olduğunu ve hangi tarihte yürürlüğe girdiğini ve ne zamana kadar yürürlükte kalacağını ayrıntılı olarak belirtmektedir.

Yürürlükte olan tüm düzenleyeci belgelerin koplarına sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz.

http://mintest-russia.ru/normativnye-dokumenty/      (Düzenleyeci Belgeleri sisteme gömmek gerekmektedir. )

Devlet Kayıt belgesi ( SGR ) Özellikleri :

  • Devlet Kayıt Belgesi tüm gümrük Birliği ülkelerinde geçerlidir.
  • Bu belgeye tabi olan ürünlerin ihracatı Gümrük Birliği üye ülkeleri nezninde yetkilendirilmiş kakredite kurumlar tarafından düzenlenmektedir.
  • Sertifika, Gümrük Birliği Komisyon kararı No:299 (Ek 3 ) tarafından birleştirilmiş Form nezninde verilebilmektedir.
  • SGR, Gümrük Birliği üye ülke topraklarında üretilen mallar için üretici adına, üye ülkeler toprakları dışında üretilen ürünler için ise tedarikçi adına düzenlenmektedir.
  • SGR belgesi işlem süresi ilgili akredite kuruma başvuru sonrasında 30 iş günü’dür.
  • Devlet kayıt Belgesi, ilgili ürünün temini bitene kadar ve verildiği tarihten itibaren geçerlidir.
  • Ürünler devlet kayıt işleminden sonra işaretlenmiş olmalıdır. ( Gümrük Birliği İşaretleme link)
  • SGR, Rospotrebnadzor kayıtlarına kaydedilmelidir.
  • Gönüllük esasına dayalı Devlet Kayıt Belgesi verilemez. Ancak ürünlerin sıhhi güvenliğini sağlamak amacıyla yine uzman görüşüne başvurulmasında önem vardır.

 

 

 

 

Belge Tescil Maliyetleri

ITB Danışmanlık olarak uzman danışman kadromuz ile ürünlerinizin hangi belgeye tabi olduğunu belirleyerek sizlere profesyonel yardım sunmaktayız.

Doğru Belge temini ve ilgili belge için gerekli zaman hesaplamasını belirleyebilmek adına Online Başvuru formumuzu doldurarak bizlere iletmenizi rica ederiz. Belgenin eksiksiz doldurulması ve imzalı&kaşeli olması bizler için önemlidir.  Farklı şekilde yapılan başvurular malesef işleme alınmayacaktır.  İnceleme 1 iş günü içerisinde yapılarak, hiçbir şekilde ücretlendirmeye tabi değildir.

Yapılan inceleme sonucunda hangi belgenin gerektiği, belge temin süresi ve fiyatları sizlere bir teklif olarak iletilecektir. Onaylamınız ve peşinatın alımı ile işlemler başlatılacaktır.

Tüm konular ile ilgili olarak aşağıdaki iletişim adreslerinden uzmanlarımız ile iletişime geçmenizi rica ederiz.

WhatsApp chat