İtb Danışmanlık

GÜMRÜK BİRLİĞİ SERTİFİKASI

EAC SERTİFİKASI ( CU TR SERTİFİKASI )

Gümrük Birliği Sertifikası ( EAC Sertifikası ) ; ürünlerin , tüm prosedürlerden geçerek Gümrük Birliği şartnamelerine göre uygunluğunun değerlendirildiğini ve doğrulandığını gösteren zorunlu  belgeye verilen isimdir.

Gümrük Birliği sertifikası , ürünlerin EEU Gümrük Birliği üye ülkelerinde serbest dolaşımına izin vermektedir.

Zorunlu Sertifikasyona Konu olan Ürünler :

Zorunluluk gereksinimi olan genel liste , Gümrük Birliği Komisyon’unun 526 No’lu kararı ile çerçevelendirilmiş birleştirilmiş listesinin onaylanması sonucu ortaya çıkmıştır.

Zorunlu sertifikasyona tabi olan ürünlerin detaylı listesi Gümrük Birliği Tenik düzenlemeler kısmında yer almaktadır. Yürürlüğe giren tüm ürünler sitenin düzenliyici belgeler kısmındaki teknik düzenlemeler sekmesi altında yer almaktadır.

http://www.eaeunion.org/?lang=en#services

Gümrük Birliği’nin yeni teknik düzenlemeleri geliştirilmiş ve bunun sonucunda  tüm ürünler için teknik düzenlemeler birleştirilmiş listede yer almıştır. Birleştirilmiş listede yer almayan ürünler ise Gümrük Birliği üye ülkelerin ulusal yasaları tarafından kapsanmamaktadır.

EAC Sertifikası’nın ( Gümrük Birliği Sertifikası’nın ) Genel Özellikleri :

  • Eac Sertifikası ( CU TR Sertifikası ) Gümrük Birliği genelinde geçerlidir.
  • Sadece otorite tarafından yetkilendirilmiş akredite kuruluşlar sertifikasyon prosedürünü yürütebilir ve sertifikayı yayınlayabilir.
  • Sertifika , Avrasya Ekonomi Komisyonu’nun 293 sayılı kararı doğrultusunda birleştirilmiş formda yayınlanabilir.
  • Seçilen sertifikasyon formuna bağlı kalmak kaydı ile EAC Sertifikası ya bir ürün grubuna yada ticari bir üretime verilebilmektedir.
  • Sertifikanın geçerlilik süresi en fazla 5 yıldır.
  • Gümrük Birliği Sertifikası, başvuru sahibi olarak üreticiyi, satıcıyı yada yabancı bir üterici tarafından yetkilendirilmiş Gümrük Birliği’ne kayıtlı bir firma veya özal girişimciyi belirtebilmektedir.
  • Gümrük Birliği Teknik regülasyonlarına göre uygunluğu doğrulanan tüm sertifikalı ürünler Birlik Etiketlemesi ( EAC ) ile etiketlenmiş olması gerekmektedir.
  • Hazırlanan sertifika yetkili makam siciline işlenmekle yükümlüdür. Rus kısmı için Federal Akreditasyon Servisi yetkili mercii adledilmiştir.
  • Gümrük Birliği , gönüllülük esaslı belgelerini kapsamaz.

 

 

 

Belge Tescil Maliyetleri

ITB Danışmanlık olarak uzman danışman kadromuz ile ürünlerinizin hangi belgeye tabi olduğunu belirleyerek sizlere profesyonel yardım sunmaktayız.

Doğru Belge temini ve ilgili belge için gerekli zaman hesaplamasını belirleyebilmek adına Online Başvuru formumuzu doldurarak bizlere iletmenizi rica ederiz. Belgenin eksiksiz doldurulması ve imzalı&kaşeli olması bizler için önemlidir.  Farklı şekilde yapılan başvurular malesef işleme alınmayacaktır.  İnceleme 1 iş günü içerisinde yapılarak, hiçbir şekilde ücretlendirmeye tabi değildir.

Yapılan inceleme sonucunda hangi belgenin gerektiği, belge temin süresi ve fiyatları sizlere bir teklif olarak iletilecektir. Onaylamınız ve peşinatın alımı ile işlemler başlatılacaktır.

Tüm konular ile ilgili olarak aşağıdaki iletişim adreslerinden uzmanlarımız ile iletişime geçmenizi rica ederiz.

WhatsApp chat