İtb Danışmanlık

EAC DEKLERASYONU ( CU TR DEKLERASYONU )

Eac Deklesyanu ( Gümrük Birliği Deklerasyonu ); ürünlerin , tüm prosedürlerden geçerek Gümrük Birliği şartnamelerine göre uygunluğunun değerlendirildiğini ve doğrulandığını gösteren zorunlu  belgeye verilen isimdir.

Gümrük Birliği Deklerasyonu , ürünlerin EEU Gümrük Birliği üye ülkelerinde serbest dolaşımına izin vermektedir.

Zorunlu Sertifikasyona Konu olan Ürünler :

Zorunluluk gereksinimi olan genel liste , Gümrük Birliği Komisyon’unun 526 No’lu kararı ile çerçevelendirilmiş birleştirilmiş listesinin onaylanması sonucu ortaya çıkmıştır.

Zorunlu sertifikasyona tabi olan ürünlerin detaylı listesi Gümrük Birliği Tenik düzenlemeler kısmında yer almaktadır. Yürürlüğe giren tüm ürünler sitenin düzenliyici belgeler kısmındaki teknik düzenlemeler sekmesi altında yer almaktadır.

http://www.eaeunion.org/?lang=en#services

Gümrük Birliği’nin yeni teknik düzenlemeleri geliştirilmiş ve bunun sonucunda  tüm ürünler için teknik düzenlemeler birleştirilmiş listede yer almıştır. Birleştirilmiş listede yer almayan ürünler ise Gümrük Birliği üye ülkelerin ulusal yasaları tarafından kapsanmamaktadır.

EAC Ürün Deklarasyonu Önemli Özellikleri:

 • Deklerasyon’da , EAC Sertifikası gibi tüm Gümrük Birliği üye ülkelerinde geçerlidir.
 • Gümrük Birliği Deklerasyonu , başvuru sahibi olarak üreticiyi, satıcıyı yada yabancı bir üterici tarafından yetkilendirilmiş Gümrük Birliği’ne kayıtlı bir firma veya özal girişimciyi belirtebilmektedir.
 • EAC Deklerasyonu ile EAC Sertifikası arasındaki en önemli fark ; EAC Deklerasyonunda başvuru sahibi ve başvuru yapılan ürünlerin güvenliğinden sorumlu olan kurum, ürünler ile ilgili tüm bilgilerin doğruluğunu deklere etmiş ve onaylamış olarak kabul edilir.
 • EAC Deklerasyonusu başvuru yapanın kendi kanıtları doğrultusunda yada Bağımsız üçüncü tarafların kontrolünde verilebilmektedir.
 • EAC Deklerasyonu , Avrasya Ekonomi Komisyonu’nun 293 sayılı kararı doğrultusunda onaylanmış olup, hiçbir özel yasa ile koruma altına alınmamış matbu bir A4 sayfa olarak tamamlanmıştır.
 • Seçilen sertifikasyon formuna bağlı kalmak kaydı ile EAC Deklerasyonu ya bir ürün grubuna yada ticari bir üretime verilebilmektedir.
 • Deklerasyonun geçerlilik süresi en fazla 5 yıldır.
 • Gümrük Birliği Teknik regülasyonlarına göre uygunluğu doğrulanan tüm deklerasyona tabi ürünler Birlik Etiketlemesi ( EAC ) ile etiketlenmiş olması gerekmektedir.
 • Hazırlanan deklerasyon yetkili makam siciline işlenmekle yükümlüdür. Rus kısmı için Federal Akreditasyon Servisi yetkili mercii adledilmiştir.
 • Başvuru sahibi ( Üretici , Satıcı yada Yabancı üretici tarafından yetkilendirilmiş kurum ) deklerasyon prosedürünü sertifika prosedürü ile değiştirebilmektedir.

 

Belge Tescil Maliyetleri

 • ITB Danışmanlık olarak uzman danışman kadromuz ile ürünlerinizin hangi belgeye tabi olduğunu belirleyerek sizlere profesyonel yardım sunmaktayız.
 • Doğru Belge temini ve ilgili belge için gerekli zaman hesaplamasını belirleyebilmek adına Online Başvuru formumuzu doldurarak bizlere iletmenizi rica ederiz. Belgenin eksiksiz doldurulması ve imzalı&kaşeli olması bizler için önemlidir. Farklı şekilde yapılan başvurular malesef işleme alınmayacaktır.  İnceleme 1 iş günü içerisinde yapılarak, hiçbir şekilde ücretlendirmeye tabi değildir.
 • Yapılan inceleme sonucunda hangi belgenin gerektiği, belge temin süresi ve fiyatları sizlere bir teklif olarak iletilecektir. Onaylamınız ve peşinatın alımı ile işlemler başlatılacaktır.
 • Tüm konular ile ilgili olarak aşağıdaki iletişim adreslerinden uzmanlarımız ile iletişime geçmenizi rica ederiz.
WhatsApp chat